Menu

Pračky, které (ne)znáte

0 Comment

Nejspíše jste už slyšeli i pojem „pračka na peníze“. Ten se ale zcela vymyká konvencím typického pracího stroje a navíc je to nezákonné. Proto se zde tomuto termínu pro jistotu věnovat nebudeme vůbec. Ve strojírenských výrobních podnicích mohou pračky sloužit k omílání otřepů a nečistot z nejrůznějších výrobků. Pračku ale můžete najít i ve stavebnictví.
V tomto oboru se využívají k praní kameniva o různých velikostech, znečištěného například jílem, hlínou a jinými látkami. Je důležitý dostatek – nebo spíše přebytek vody uvnitř, který nežádoucí prvky odplavuje.  Tyto pračky mohou být „vanové“ nebo „bubnové“.
Stavební stroje

Vanová pračka

Vanová pračka na sypké hmoty (písek) je složena z mírně skloněného plechového koryta, uvnitř kterého je otáčející se hřídel a šnek. Horním koncem přitéká voda a písek se sype do konce dolního. Písek je pak šnekem vytlačován nahoru a během toho je postupně proplachován vodou. Problémem bývá odplavování nejjemnějších zrnek písku, což může snižovat soudržnost výsledné hmoty.

Bubnová pračka

Bubnová pračka je plechový válec, který je rovněž mírně nakloněný. Používá se kupříkladu k čištění štěrku. Rozdílem je to, že se voda přivádí sprchou. Tak se kamenivo, které je během procesu převalováno, lépe umyje. Součástí zařízení je i třídič, což je strojní zařízení sloužící k oddělování rozličně velkých frakcí zeminy a kameniva a mívá různě velká síta dle potřeby.
Buben pračky

Třídiče

V třídiči bubnové pračky nejprve odteče znečištěná voda a následně je díky němu možné čisté kamenivo vytřídit na požadované velikosti. Třídiče mohou být válcové, dvouplášťové se dvěma síty (nejprve hrubší a plášť jemnější), několikaplošné s více síty umístěných nad sebou. Rovněž bývají třídicí zařízení vibrační, vodní nebo vzduchové. Třídičem mohou být i „obyčejné“ samostatné třídicí síta nebo rošty. Ty je možné vidět třeba u drobných staveb a rodinných domků.