V samičích květech, pod dřevěnými šupinkami se nachází semena, která obsahují tyto vynikající oříšky, které sloužila už od pravěku jako tradiční součást lidské potravy v Asii, Středomoří a u Indiánů z jihozápadu. Dnes je tato pochoutka rozšířená po celém světě. Americké pinie mají semínka poměrně velká, evropská jsou menší a užší a asijská mají tvar zrnek kukuřice. Asijská semínka jsou nejlevnější, ale ne vždy jde o kvalitní produkt a můžou dokonce způsobit jednu zvláštní alergii, která vyvolá v ústech na několik dní hořkou pachuť, která sama zmizí.
Piniové oříšky mají tendenci rychle žluknout, proto se doporučuje jejich rychlá konzumace a uchovávání v chladu nebo i zmrazené. Obsahují poměrně hodně bílkovin a tuků. Jsou také zdrojem manganu, hořčíku, zinku, železa a vitamínu E, B1, B2, B3.
Jejich využití je i ve farmaceutickém průmyslu a v aromaterapii. Mají zvláčňující a hydratační schopnosti.
Nejvíce je ovšem oceníme v kuchyni, kdy se kombinují s masem, rybami, zeleninou. Přidávají se do salátů a pomazánek, najdeme je v pečivu, sušenkách a jsou nenahraditelnou součástí známé italské omáčky – pesta.
Piniové oříšky působí na nervový systém, snižují hladinu cholesterolu, pozitivně působí na cévy a srdce, posilují mozek, zmírňují úzkost, pomáhají tělu zbavit se suchého kašle. Chutné piniové ořechy dokonce omezují chuť k jídlu, a proto jsou skvělou potravinou podporující hubnutí.
Tipy na konzumaci:
Piniové oříšky se hodí do všech zeleninových salátů, obzvláště jejich jemná chuť vynikne tam, kde je použitý výrazný sýr (gorgonzola, kozí sýr) a kuličky hroznového vína.
Při domácím pečení chleba stačí oříšky posypat chleba a z běžného produktu se stane najednou zajímavý a nutričně mnohem žádanější chléb.
Pokud máte rádi pečené ryby, zkuste před pečením lososa maso posypat piniovými oříšky. Ty vytvoří zajímavou a doplňující křupavou ozdobu, http://www.vintirov.cz/cs/1-1005-2-vintirov_-soutez-o-neoriginalnejsi-vlastnorucne-vyrobenou-ozdobu.html která ještě více vylepší zdravou rybu.