Menu

Betonový plot v zahradnictví

0 Comment


Provozujete zahradnictví, ale stává se vám, že se pod pletivovým plotem na okraji pozemku podhrabují divoká zvířata, která pronikají do vnitřních prostor mezi vysázené rostliny a způsobují tu značné škody? Například okusují kůru stromků, ničí okrasné květiny a poškozují další rostliny? Pak tomuto počínání můžete poměrně snadno učinit přítrž docela jednoduchým opatřením – betonovým plotem s podhrabovou deskou. Co tím máme na mysli? K výstavbě betonových plotů je zapotřebí nejprve vyhloubit otvory pro zabetonování betonových sloupků. Ty mají po obvodu drážky, do kterých se zasouvají betonové desky a většinou se pokládají přímo na zemský povrch.

betonový plot

Vy je ovšem můžete zapustit do určité hloubky pod zem, například 30 – 40 cm. Tato vzdálenost by mohla stačit pro vytvoření podhrabové zábrany, skrze kterou již žádná zvířata nebudou schopna prolézt. Betonový plot lze vystavět až do výšky dvou a půl metru, tím pádem také zajistíte dostatečnou výšku oplocení, která sníží pravděpodobnost přelézání plotu zvířaty z okolní přírody, anebo nezvaných hostů – zlodějů. Betonové ploty je možné kombinovat i s dřevem, záleží na vašem vkusu a vašich možnostech, jak chcete oplocení realizovat.

oplocení zahradnictví

Výhodou betonových plotů je dlouhá životnost a absence jakýchkoli nátěrů, není nutné se o ně v podstatě vůbec starat, pouze je vhodné je občas vyčistit od nánosů prachu a mechového porostu tlakovou vodou z hadice nebo tlakového čističe. Betonové oplocení se vyplatí nechat zhotovit na klíč, je to poměrně náročná stavební činnost, ke které je zapotřebí těžká technika, například autojeřáb pro zvedání těžkých betonových panelů do výšky zhruba tří metrů. Práce na klíč obnáší i výkopové práce, kdy se vytváří jámy pro sloupky, náročné je to zvláště tam, kde je problematický terén, například jíl, stavební navážka, kořeny stromů atp.

4/5 - (1 vote)