Občasné bolesti hlavy vydržíme každý. Může se jednat o tenzní bolesti hlavy, bolesti z nachlazení, stresu nebo nedostatečného příjmu tekutin. Velmi nepříjemná a obtížná je migréna. Tato úporná bolest hlavy dovede člověka vyřadit z provozu od několika hodin až po celý den. Není ničím výjimečným, že je doprovázena světloplachostí, zvracením, průjmem nebo citlivostí na různé pachy. Na migrénu trpí většinou ženy, ale ani mužům se nevyhýbá. Každý, kdo těmito bolestmi hlavy trpí nejspíš má vypozorováno, které prostředky mu nejvíce uleví. Migréna má mnoho možných spouštěčů. Hormonální výkyvy, požití některých potravin, léků i nedostatek spánku.
Mnohým postiženým pomůže spánek a pobyt v tmavé místnosti, klidový režim a užití silných léků proti bolesti. Úlevu mohou přinést i některé bylinky. Můžete vyzkoušet sílu řimbaby obecné. Řimbabu určitě nepřehlédnete, patří k trvalkám vysokým až 1 m. Pokud máte možnost vysaďte si řimbabu jako okrasnou bylinu na zahrádku. Ve volné přírodě na ni nenarazíte. Z bylinky se sbírá kvetoucí nať. Květy obsahují mnoho účinných látek, které přinesou úlevu při bolestech hlavy. Pokud nechcete užívat nálev z byliny, můžete sníst každý den jeden list byliny. Účinná je tinktura z byliny, kterou si koupíte ve specializovaných prodejnách. Užívání řimbaby by se měly vyvarovat těhotné ženy.
Ve volné přírodě můžete narazit na vrbinu úzkolistou. Bylina také působí příznivě při všech bolestech hlavy. Chcete-li si bylinu nasbírat sami, vydejte se na sběr listů za suchého počasí. Při sušení vám nesmí listy zhnědnout. Jinak bude bylinka znehodnocená. K úlevě si přispějete masírováním spánků olejem z rozmarýny. Léčivka pomáhá nejen při migrénách, ale i bolestech hlavy z dlouhodobého stresu nebo chronické nemoci. Z rozmarýny lékařské můžete připravit bylinou koupel. Může se stát, že některým jedincům bude výrazná vůně byliny nepříjemná.