Kdo z vás ještě pamatuje polštáře a peřiny z prachového peří? Pokud také patříte mezi pamětníky, jistě si vybavíte, že se pod takovou duchnou nedalo spát v létě, bylo v ní poměrně velké teplo, každou chvíli jste se v posteli převraceli, vytahovali nohu zpod peřiny a pokládali zpocené chodidlo na prostěradlo. Prachové peří však časem začaly nahrazovat prošívané deky, zpočátku šlo hlavně o výplň z vatelínu a později se začalo s výrobou dutého vlákna, tzv. mikrovlákna. Co o něm víme?
Je měkoučké – pod přikrývkou z dutého vlákna se budete cítit jako v bavlnce, možná, že i lépe, než v bavlnce, protože je nesmírně měkká a velmi příjemná na dotek. Přikrývku samozřejmě budete vkládat do povlečení, ale pokud zrovna bude zašpiněné a nebudete mít při ruce náhradní, nevadí, pod přikrývkou se krásně vyspíte i bez povlečení.
Je lehoučké – pod duchnou z prachového peří jste se někdy cítili jako pod tlakem, takové peřiny také něco vážily, ovšem toto neplatí pro dutá vlákna. Celoroční přikrývky jsou natolik lehké, že si pomalu ani neuvědomíte, že je máte na sobě.
Není pod ním vedro ani zima – jednou z nejdůležitějších vlastností dutých vláken je perfektní tepelná izolace. Prakticky si to můžete představit tak, že jsou vlákna naplněná vzduchem, který vytváří ochrannou bariéru mezi lidským tělem a vnějším prostředím. Vzduch uvnitř vláken v létě chladí a v zimě hřeje a tím pádem udržuje tělesnou teplotu na stabilní hodnotě 36,5 stupně Celsia. S podobným jevem se můžete setkávat každý den, jestliže se obléknete do volnějšího oděvu. Mezi volným oděvem a vaším tělem se vytvoří vzduchový prostor a ten opět působí jako izolant – v létě ochlazuje pokožku a chrání před působením vedra a v zimě naopak chrání před chladem. Ten rozdíl v tepelném komfortu zaznamenáte tehdy, obléknete-li si oděv těsně upnutý na tělo – tehdy vám v něm v létě bude horku a v zimě zas chladno.